Makine Besleme Uygulamalarında Neden Robot Kullanılmalı ?

 Makine Besleme Uygulamalarında Neden Robot Kullanılmalı ?

Mekanik işleme sektörü, CNC tezgâh makinelerinin yüklenmesi ve boşaltılması için gerekli çözümlerde genel performansın hesaplanmasında giderek daha etkili oluyor. Bu senaryoda şirketler, çalışma döngülerini azaltarak bu süreleri optimize etmek için kolay ve hızlı entegrasyon çözümleri arıyor. Sektörün ekipmanlarına entegre edilmiş kolaboratif robot en az üç nedenden dolayı geçerli bir çözüm olarak öne çıkıyor. Genel üretkenliği artırarak döngü sürelerini daha verimli hale getiriyor, kesin ve düzenli bir hız ayarlayarak makine performansını optimize ediyor. Operasyonların otomatik olarak yürütülmesine ve bunun sonucunda iş gücünün daha fazla katma değeri olan görevlere yönlendirilmesine izin veriyor.

Daha Fazla Hassasiyet

CNC makineleri, uygun ekipmanlarla donatılmışsa çok hassas işlemeyi garanti ediyor. Cobot ±0,03 milimetre tekrarlanabilirlik ile hem işlem süresi hem de maliyet açısından etkin bir tasarruf sağlıyor. Fire oranını azaltıyor, genel üretim kalitesini artırıyor. Ayrıca, yükleme ve boşaltma işlemlerini otomatikleştirmek değişen üretim ihtiyaçlarını karşılamak için makine parkını genişletmekten çok daha ucuz hale geliyor.

Robotun Esnek Olması Neden Önemli ?

Şirketlerin robotik otomasyon için cobot tercih etmelerinin bir başka nedeni ise cobot’ların esnek üretim imkânı sunması. Bir şirketin metal işleme sektöründe birkaç CNC makinesi varsa her biri için farklı bir otomasyona mı ihtiyacı var? Hayır. UR iş birliğine dayalı robotları aynı anda daha fazla makineyi entegre çalışma yeteneğine sahip. Sadece bu değil, üretim ihtiyaçları ile uyumlu olarak, farklı tipteki makineleri entegre etmek de mümkün. Cobot’lar aslında saniyeler içinde başlatılabilen yinelenen programları depolayabiliyor. Bununla birlikte de pratik olmaları, kullanım kolaylığı sağlamaları, farklı istasyonlara kolayca taşınabilmeleri ve yerleşimden uzak alanlardaki farklı tipteki makineleri otomatikleştirebilmeleriyle de ciddi avantajlar sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: Robotlarla Emniyetli Bir Şekilde Nasıl Çalışırım?

Cobot’lar ile Üretimde Artan Verimlilik

Üretimdeki yöneticileri otomasyona geçmeyi engelleyen bir başka düşünce “Bir operatörün yapabileceğini neden bir makine yapsın?” Her şeyden önce, yukarıda belirtildiği gibi en deneyimli CNC operatörü bile bir parça yerleştirme yapabilir ve iş parçasında bir kusur oluşturabilir. Öte yandan, rutin ve sıkıcı operasyonlarda neden uzman bir çalışana başvurulmalı? Bu konuda net olmak gerekiyor. Cobot’lar, çalışanlar için hiçbir şekilde bir tehdit değildir. Kontrol edilen bir makine, her zaman onu çalıştırmak ve programlamak için bir çalışana ihtiyaç duyar. Makinenin yüklenmesi-boşaltılması yerine sürecin genel denetimine, beklenmeyenlerin çözümüne odaklanmanın daha iyi olduğuna inanıyoruz. Bir prese servis yapmak ve bir CNC makinesiyle birlikte çalışmak, operatörler için sıkıcı ve tekrarlayan işlemlerdir. Belirli özellikleri sayesinde, cobot’lar bu görevleri mükemmel bir şekilde yerine getirerek üretim döngülerinin verimliliğini artırır. Bunları karakterize eden programlama kolaylığı, altı eksende hareket ve güvenlik fonksiyonları, şirketlerin elinde bulunan bir makinenin (freze makinesi, torna veya pres) verimliliğini ve üretim kapasitesini artırarak da optimize etmeye olanak tanır.

Doğruluk ve Tekrarlanabilirlikte Verimlilik

Makine besleme, iki veya daha fazla makine arasında milimetrik hassasiyet ve koordinasyon gerektiren bir prosedürdür. Bu nedenle, üretim döngüsünün verimliliği korunacaksa, hizmet veren robotun yüksek tekrarlanabilirlik özelliklerine sahip olması gerekir. UR kolaboratif robotlar, e-Series robotlar ±0,03 ve ±0,05 mm bir tekrarlanabilirliğe sahiptir.

Dar Alanda Dahi Güvenli Çalışma Ortamı

Şirketlerin robotik otomasyonda sıklıkla karşılaştıkları zorluklardan bir tanesi (sadece makine besleme işlemlerinde değil), mevcut üretim alanların darlığıdır. Preslerin, torna tezgahlarının ve CNC makinelerinin önündeki iş istasyonları genellikle sınırlıdır ve operatörlerin de etkileşimde bulunduğu alanlarla sınırlıdır. Bu gibi koşullarda, koruyucu bariyerler, geniş alanlar (ve diğer faaliyetlerden ayrılmış), üretim düzeninde pahalı değişiklikler gerektiren geleneksel robotik ile süreçleri otomatikleştirmek çoğu zaman imkânsızdır. Cobot’lar bu soruna ekonomik, verimli ve güvenli bir çözüm sunar. Universal Robots robotik kolları, risk analizinden sonra aslında uygulamalarda yüzde 85’inden fazlasında koruyucu bariyerlere ihtiyaç duymadan çalışır. Cobot’lara entegre edilen güvenlik önlemleri, robotik kolun operatörlerin yakınında çalışmasına olanak tanır. Diğer yardımcı sistemler, robotun çalışır durumda olduğunu görevliye görsel olarak bildiren LED’leri ve göstergeleri içerir. İş birliği, mevcut alanı ve uygulamanın kendisini daha iyi yönetmenize olanak tanır, e-Series robotlar tarafından sunulan yenilikler arasında, durma süresini ve mesafesini özelleştirmenize olanak tanıyan 2 başka güvenlik ayarı (cobot 17 gömülü güvenlik fonksiyonuna sahip) vardır: Universal Robots cobot’u ile makine besleme yalnızca daha verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda güvenli üretim yapmanızı da sağlar.

İlginizi Çekebilir: Endüstri 4.0’da Sensörlerin Önemi

Cobot, Kobi’lerin Erişebileceği Bir Çözüm

Bir UR cobot her büyüklükteki şirketin çeşitli ihtiyaçlarına anında yanıt verebilen ve onlarla birlikte büyüyen bir yatırımdır. Aslında, esnekliği garanti etmek sadece mevcut koşulların değişkenliğini yönetmek değil, aynı zamanda gelecekte bunu yapma olasılığını da garanti etmek anlamına gelir. “Tak-çalıştır ve üretime başla!” çözümleri ile UR Akademi ve web semineri gibi eğitim ücretsiz eğitim araçları ekosistemi sayesinde, bir cobot’a sahip olmak, çok amaçlı otomasyonu kullanmak ve birçok farklı üretim göreviyle başa çıkmak anlamına gelir. UR tarafından önerilen çözümler, hızlı bir şekilde kurulabilen makine besleme uygulamasına özel birçok çözümü içerir. Universal Robots tarafından sunulan hızlı programlama aracının işlevlerinden biri makine beslemenin yanı sıra operatöre en yaygın üretim operasyonlarını ayarlamada adım adım rehberlik eden Uygulama Sihirbazı’dır.

Üretimlerini Cobot ile Otomatikleştiren Şirketler

Bajaj Auto şirketi, tüm işlevsel ihtiyaçlar için standart bir çözüm olarak UR cobot’ları devreye aldı. Malzeme taşıma ve makine besleme gibi çok sayıda süreç, kolaboratif robotlar ve Bajaj çalışanları tarafından iş birliği içinde gerçekleştiriliyor.

Dişli çözümleri üretiminde dünya lideri olan BJ Gear, şirketin üretiminde eski makineleri entegre etmek için iki UR5 robotu hayata geçirdi. Bir robot, sonraki montaj için dişlilerin ve işlenmiş parçaların çapak alma ve markalama sürecini tamamen otomatikleştirdi. BJ Gear’ın insan müdahalesi olmadan bir seferde 100 parça üretmesini sağladı.

ABD şirketi eski makinelerinin işleyişini otomatikleştirmek için mücadele ederken, geleneksel otomasyonlarda ise sürekli zorluklarla karşılaşıyordu. All Axis, Universal Robots platformunu keşfettiğinde, kolaboratif robotlarla altı farklı işlemi hızla otomatikleştirebildi. Uygulama o kadar başarılı oldu ki, All Axis diğer makine atölyelerine UR cobot entegrasyon hizmetleri sunmaya başladı.