Endüstriyel Üretim ve Montaj Sektöründe Sorunsuz Wi-Fi Ağı

 Endüstriyel Üretim ve Montaj Sektöründe Sorunsuz Wi-Fi Ağı

‘Akıllı’ ürünlerin kullanımı günden güne artış gösteriyor. Gerek kullanıcıların daha esnek üretim ve verimlilik artışı sağlaması, gerekse tesislerin dijitalleşmesi norm olarak benimsenmeye başlıyor. Akıllı fabrikalar, kalite verilerine güveniyor ve etkili bir iletişim ağını ise; tam dijitalleşmeyi ve esnek üretimi sağlayabilmesi için anahtar olarak görüyor.

Bir kablosuz üretim ortamına geçiş, önemli bir yatırım yapılmasını gerektirir. Bu nedenle; yenilenen iletişim ağının sadece kısa vadeli amaçlar için uygun olup olmaması değil, aynı zamanda işletmenin daha uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılayacağından da emin olunması önemlidir. Bu değişim; basit görünebilir ancak pratikte bu dönüşümü sağlamak zor olabilir.

İlginizi Çekebilir: Robotlarla Emniyetli Bir Şekilde Nasıl Çalışırım?

Ağ sorunları

Ağ sorunları; üretim ekipmanının planlı bakımından farklıdır. Kablosuz bir ağ, herhangi bir uyarı ve bir gösterge olmadan bir dakika sonra arıza yapabilir ve tekrar çalışabilir. Bazen bir ağ arızası daha da kötüleşir, çünkü ağın geri yüklenmesinde kimin sorumluluğu alması gerektiği açık değildir. Bu tür meselelere cevap vermek, Operasyon Müdürünün veya BT Yöneticisinin işi midir?

Kablosuz iletişim, kısmen yeni bir teknolojidir. Bu nedenle; operasyon yöneticileri ve kalite ekiplerimekanik üretim araçlarında oldukça deneyimli olmalarına rağmen her zaman kablosuz tabanlı bir üretim ağının tasarlanması ve uygulanmasında gerekli tecrübeye sahip olamayabiliyor. Sonuç olarak; sorumluluk genellikle kablosuz iletişimin temel prensiplerini anlayabilen ancak bunu üretim bağlamında yetkin bir şekilde uygulamak için gereken özel bilgi deneyimi olmayan BT ekibine verilir.  Aynı durum Wi-Fi tedarikçileri için de geçerlidir: Bir ağın nasıl inceleneceğini, Wi-Fi anketi uygulanacağını ve ısı haritası oluşturulacağını bilirler ama endüstriyel uzmanlığa vakıf değildirler.

Bu eksiklikler, ciddi sorunlara yol açabilir. Eğer seçilen kablosuz teknoloji amaca uygun değilse, doğal olarak güvenilmez olacaktır. Bu nedenle; tesislerde iletişimi kablosuz hale getirmek, üretimi iyileştirmek yerine; gerekenden daha fazla soruna yol açabilmektedir. Sıkım sorunları gecikmelere yol açabilir ve hepsi üretim maliyetine neden olur.

Uygulama sırasında hatalar da ortaya çıkabilir. Bir örnekte, bir üretici istasyon bazında kablosuz araçlar kullanmaya başladı; ancak bunları tüm ağın bir parçası olarak uygulamadı. Bu durum da, çözülmesi biraz zaman alan sistem arızlarına neden oldu. Başka bir örnekte ise; kablosuz ağ amaca uygun olmasına rağmen, aynı varsayılan kanal seçim ayarları kullanılarak kablosuz cihazlar kuruldu ve yine önemli ölçüde arıza nedenli duruşlara neden oldu.

Peki üretim tesislerinde Wi-Fi sorunlarını nasıl giderebiliriz?

Aslında, esas meselenin teknoloji olmadığını biliyoruz: Yetkinlik ve güven eksikliği olsun ya da olmasın; yaşanan sorunların nedeni insan faktörüdür. Bazı önlemler alarak, bu yaygın sorunların üstesinden gelebilirsiniz:

  1. Önceden planlayın: Kablosuz ağınız önemli bir yatırımı temsil ediyor; bu nedenle bugün elde etmek istediğiniz şeye odaklanmayın. İki, üç veya beş yıl sonra tesislerinizde ne gibi ihtiyaçlarınız olacak? Örneğin; üretiminizde esnekliği, kapasiteyi, hızı nasıl sağlayacak veya geleceğe nasıl uyum göstereceksiniz? Mevcut ve gelecekteki ihtiyaçların açık bir şekilde tanımlanması, teknoloji konusunda doğru seçimler yapmanıza ve doğru desteği sağlamanıza yardımcı olacaktır.
  2. Ekibinizi oluşturun: En iyi çözümü sunmak için, hem iç ekibinizi kurun hem de dışarıdan bir uzmanla çalışın. İlk uzman denetimi, genel projenin başarısı için kilit öneme sahip olacaktır. Dağıtımdan kimin sorumlu olduğunu belirleyin ve ağ kullanıma hazır hale geldiğinde gerekli devir teslimini tanımlayın.
  3. Doğru teknolojiyi seçin: Herhangi bir tedarikçi size piyasadaki en iyi teknolojiye sahip olduklarını söyleyecektir; ancak bu durum sizin gerçekten ihtiyacınızın ne olduğuna bağlı. Bu yüzden seçeneklerinizi hedeflerinizle karşılaştırarak netleştirin. Kolayca ifade etmek gerekirse; basit bir noktadan noktaya bağlantı için, Bluetooth oldukça uygun bir çözümdür. Genel olarak, doğru ağ ve güvenlik yönetimi oluşturmak için ise; WiFi tercih edilir. Ultra Geniş Bant, diğer tüm kablosuz teknolojilerin arızalanmasını  önlemenin en güvenilir yoludur. RFID ise; yakınlarda başka bir ekipmanla otomatik bağlantı kurmak için kullanılabilir.
  4. Arıza giderme aksiyonlarını planlayın: Montaj sırasında sorun çıkarsa, tüm çalışanların ne yapacağını, onlardan ne beklendiğini önceden planlayın ve her sorumlunun görevini bildiğinden emin olun. Açık tedarikçi anlaşmaları önemlidir. Ayrıca, ilgili eylemleri de ekleyin: Kablosuz kimlik doğrulama sertifikası yenilenmemiş olduğundan, bir gün boyunca çalışamayan tesis biliyoruz.

Özetle; kablosuz teknoloji bir uzmanlık alanıdır ve  bu teknolojiyi üretim ortamında etkin bir şekilde uygulamak için tam bir bilgi ve beceri kombinasyonu gerektirir. İmalat şirketleri, genellikle zamana veya uzmanlığa sahip değildir. Bu nedenle; teknik yönleri anlayan bir uzman tedarikçi bulmak hayati öneme sahiptir; çünkü bu uzmanlığa sahip tedarikçiler, aynı zamanda modern üretim ortamının pratik itici güçlerinin gerekliliğini de bilir.

İlginizi Çekebilir: Endüstri 4.0’da Sensörlerin Önemi

Desoutter’de servis ekibimiz her aşamada sizlere destek olabilir. Biz bu konuda uzmanız ve kurulumunuzu başarıyla gerçekleştirmenize yardımcı olabiliriz. (Örneğin; ilk denetimleri sağlamak, hangi kablosuz teknolojinin en iyi şekilde çalışacağını belirlemek ya da performans doğrulama analizi sağlamak v.b) Destek hizmetlerimiz arasında, ağların nasıl çalıştığını gerçek zamanlı olarak bilmesi gereken müşterilerin sertifika yönetimi ve WiFi raporları üretmesi de yer alıyor; ve bu da üreticilerin üretkenliği ve çalışma süresini artırmaya odaklanmalarını sağlıyor.